Campionii mondiali, Victor Ciobanu și Irina Rîngaci, vor încheia anul pe primul loc în clasamentul mondial. În categoria 60 kg, Ciobanu a învins cubanezul Luis Orta, în semifinalele Jocurilor Olimpice de la Tokyo.

Aseară moldoveanul a luptat împotriva rusului Serghei Emelin, de la care a pierdut în meciul pentru medalia de bronz la Jocurile Olimpice. Victor nu a reușit să-și ia revanșa în cadrul turneului internațional ”Grand Prix Moscow – Alros Cup”.

Reamintim că Irina Rîngaci a avut o performanță fără precedent în sportul moldovenesc. Tânăra în vârstă de 20 de ani, a făcut o premieră absolută pentru țara noastră, a câștigat medalia de aur la competiția de la Oslo, Norvegia.

Vezi interviul cu sportiva: Irina Rîngaci – campioană europeană la lupte libere la seniori „Îmi părea un sport doar pentru băieți” (Interviu)

Iar luptătorul de stil greco-roman, Victor Ciobanu, a devenit campion mondial în categoria de greutate 60 kg, la competiția de la Oslo.