Proiectul noii legi a salarizării, aflat în consultare la Ministerul Finanțelor, ar putea aduce creșteri de venituri în întreg sectorul public, inclusiv pentru șeful statului, prim-ministru și președintele Parlamentului. Maia Sandu a comentat subiectul, menționând că actualul sistem de salarizare este dezechilibrat și necesită ajustări.

În cadrul unei emisiuni, șefa statului a explicat că noul sistem a fost elaborat de o echipă de experți, cu sprijinul Băncii Mondiale, care a analizat toate funcțiile din sectorul public, transmite realitatea.md.

Potrivit președintelui, experții au evaluat nivelul de complexitate și responsabilitate al fiecărei funcții, precum și competitivitatea salariilor față de sectorul privat, în special în domenii precum tehnologiile informaționale, unde statul întâmpină dificultăți în atragerea specialiștilor.

Maia Sandu a confirmat că proiectul include și ajustarea salariilor pentru primele persoane în stat, însă a precizat că cifrele vehiculate în spațiul public reprezintă salarii brute și fac parte din formula propusă de Ministerul Finanțelor.

„Astăzi, un șef de Direcție într-o instituție are salariul mai mare decât președintele țării, decât președintele Parlamentului, decât prim-ministrul. Deci nu este o situație corectă”, a declarat Maia Sandu.

Șefa statului a menționat că salariile miniștrilor nu ar urma să fie dublate, întrucât acestea au fost majorate recent și au ajuns deja la un nivel considerat „decent”.

Referindu-se la veniturile deputaților, Maia Sandu a explicat că noul proiect prevede majorarea salariului de bază, dar și eliminarea unor sporuri și indemnizații. În același timp, președintele a apărat compensarea cheltuielilor de deplasare pentru parlamentarii care participă la întâlniri cu alegătorii în teritoriu.

„Haideți să nu intrăm în populism. Ei trebuie să aibă un salariu decent și, dacă au anumite cheltuieli, acestea trebuie compensate”, a spus președintele.

Potrivit Maiei Sandu, scopul principal al reformei nu este majorarea veniturilor demnitarilor, ci creșterea salariilor pentru angajații din întregul sector bugetar, în special pentru cei cu venituri mici.

Săptămâna trecută, Guvernul a publicat proiectul noii legi privind sistemul unitar de salarizare în sectorul bugetar. Documentul prevede reorganizarea funcțiilor, un mecanism distinct de salarizare pentru specialiștii IT, introducerea conceptului de „funcție greu de ocupat”, restructurarea sporurilor și reducerea treptată a valorilor de referință derogatorii folosite la calcularea salariilor.

Autoritățile susțin că reforma are drept obiectiv eliminarea dezechilibrelor salariale, consolidarea rolului salariului de bază și crearea unui sistem mai atractiv pentru recrutarea și menținerea specialiștilor în domeniile în care statul se confruntă cu deficit de personal.

 

Distribuie articolul: