Sportivul moldovean, Andrian Mardare a obținut medalia de aur la aruncarea suliței, la Universiada Mondială care se desfășoară la Napoli. Sportivul a aruncat sulița la distanța de peste 82 de metri, reușind să-i surclaseze pe sportivii din Lituania și China, scrie Agora.md

Andrian Mardare a cucerit cea de-a patra medalie pentru Republica Moldova la Universiada Mondială 2019. Săptămâna trecută, judocanul Dorin Goţonoagă a obținut medalia de bronz pentru Republica Moldova la aceeași competiție internațională, la categoria de greutate de 81 de kilograme, iar luptătoarea de taekwondo, Ana Ciuchitu a urcat pe treapta a III-a a podiumului de premiere la Universiada Mondială de la Napoli. Înotătoarea Tatiana Salcuţan s-a situat pe locul IV.

Delegația Republicii Moldova este reprezentată de 22 de sportivi. Pentru prima dată atleții noștri au fost prezenți la jocuri universitare în anul 1995, la Fukuoka din Japonia, obținând până în prezent 3 medalii de aur, 4 de argint şi 15 de bronz.