Poliția din Republica Moldova a confiscat peste 3.400 de bancnote false în ultimii doi ani. Informațiile au fost furnizate de Centrul Tehnico-Criminalistic și Expertize Judiciare din Chișinău, care se ocupă cu verificarea banilor suspectați de falsificare. Potrivit experților, bancnotele cele mai frecvent contrafăcute sunt cele de 20, 100 și 200 de lei. Autoritățile avertizează oamenii să fie precauți atunci când fac cumpărături sau când primesc sume mari de bani, pentru a preveni circulația falsurilor.

Falsificatorii utilizează cel puțin șase metode pentru a produce bancnote contrafăcute, iar odată cu avansul tehnologic, calitatea acestora a crescut. Unele dintre aceste bancnote par a avea toate semnele de securitate, fiind greu de identificat fără o verificare atentă. De regulă, banii falși sunt introduși în circulație prin tranzacții la benzinării, în magazine aglomerate sau în piețe, unde, din cauza lipsei de atenție, riscul ca oamenii să primească bani falsificați este mai mare, scrie TVR Moldova.

Jurnalist: Am împrumutat de la specialiștii Centrului de Expertize, două bancnote de false de 20 și 100 de lei. Împreună cu un poliţist, vom organiza un experiment. Vrem  să cumpărăm ceva de la Piața Centrală folosind banii falși pentru a filma reacția vînzătorilor. Să vedem dacă își vor da seama că bancnotele nu sunt autentice.”

Cel mai des, leii moldovenești sunt falsificați prin metoda chimică, adică bancnotele cu o valoare nominală mai mică sunt transformate într-una mai mare. Acestea sunt mai întâi decolorate cu o soluție de clor, apoi printate. Sunt, însă, multe cazuri în care falsificatorii folosesc hârtie obişnuită. În astfel de situaţii, falsul este mai ușor de depistat. Când e strânsă în mână, bancnota falsă nu mai revine la forma iniţială și se poate observa calitatea proastă a vopselei aplicate.

ALEXANDRU COROLI, expert judiciar: „Cele mai răspândite, de top, sunt de 10-20-50 de lei. Asta prima grupă. Şi a doua grupă, asta de 100-200-500 şi 1.000 de lei.”

În ultimii doi ani, oamenii legii au demarat aproape 150 de dosare penale după ce au descoperit peste 3.400 de bancnote false. Potrivit poliției, numărul cazurilor de falsificare a leilor moldovenești a scăzut în ultimii ani după ce, în 2015, Banca Națională a Moldovei a emis bancnote cu noi însemne de securitate.

Fabricarea sau punerea în circulație a banilor falși se pedepsește cu până la 15 ani de închisoare.

Distribuie articolul: