Jucătoarele naționalei feminine de fotbal a Moldovei, Carolina Țabur și Cristina Cerescu au devenit campioanele României cu echipa „U” Olimpia Cluj. Fetele au marcat în meciul cu Vasas Femina Odorheiu Secuiesc, scor 2-1, victorie care a adus titlul naţional pentru formaţia clujeană cu patru etape până la finalul campionatului, informează AGORA.md.

Ţabur a punctat în minutul 75, în timp ce Cerescu a înscris golul decisiv în primul minut al prelungirilor.

Este al zecelea titlu de campioană consecutiv, după cele cucerite între anii 2010 – 2019. În sezonul trecut nu s-a acordat titlul, din cauza pandemiei de coronavirus, însă la momentul întreruperii competiției, clujencele erau pe primul loc în clasament.

Până la finalul sezonului, “U” Olimpia Cluj mai are de jucat cu Universitatea Galați (23 mai), Fortuna Becichirecu Mic (26 mai), Piros Security Arad (30 mai) și Heniu Prundu Bârgăului (6 iunie).

De asemenea, elevele pregătite de Iulian Szekely se află în cursa şi pentru câștigarea Cupei României, acolo unde urmează faza sferturilor de finală.

Carolina Țabur și Cristina Cerescu s-au transferat la „U” Olimpia Cluj în vara anului trecut.

În liga superioară a campionatului României mai evoluează conaţionalele Irina Topal, Daniela Mardari şi Nadejda Petrovscaia (Universitatea Galați), Nadejda Colesnicenco (Fortuna Becicherecu Mic), Dumitriţa Prisăcari (Piroș Security Arad), Margarita Panova (Banat Girls), Francesca Covali (ACS Selena ȘN Constanța).