Fostul director al Spitalului Clinic Bălți, Gheorghe Brînza, a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile, printr-o decizie a magistraților de la Judecătoria Bălți, pronunțată sâmbătă, 30 august, scrie nordnews.md.

Măsura vine după ce, pe 29 august, ofițerii CNA i-au reținut pe acesta și vicedirectorul instituției medicale, Constantin Deliu.

Pe 29 august, directorul și vicedirectorul Spitalului Clinic Bălți au fost demiși din funcții, prin ordinul ministrei Sănătății, Ala Nemerenco, în baza perchezițiilor și reținerilor efectuate de CNA la instituția medicală, în urma suspiciunilor de abuz în serviciu, trafic de influență și corupție pasivă, care ar fi avut loc în cadrul procedurilor de achiziții publice și activităților administrative ale spitalului.

Directorul Spitalului Clinic din Bălți, Gheorghe Brânză, vicedirectorul și câțiva angajați cu funcții de răspundere au fost reținuti de ofițerii Centrului Național Anticorupție, în această dimineață, 29 august, pentru acte de corupție. Șeful instituței medicale ar fi adus un prejudiciu financiar spitalului, prin obținere de „otkaturi” (comisoane ilegale) de la agenți economici și nu doar. Descinderile au avut loc în mai multe locații.

Gheorghe Brînza fost numit director interimar al Spitalului Clinic Bălți în septembrie 2022, fără concurs și printr-un ordin semnat de ministra Sănătății, Ala Nemerenco. Se întâmpla după ce concursul pentru ocuparea funcției a fost anulat tot printr-un ordin semnat de Nemerenco, deoarece din cei doi candidați înscriși în cursă, unul s-a retras.

Distribuie articolul: