Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, a lansat critici la adresa Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), acuzând formațiunea că ar fi demarat o campanie mascată, finanțată din fonduri publice, înainte de finalizarea procedurii de licitație.

 

Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, susține că Guvernul ar fi alocat cinci milioane de lei pentru promovarea sloganului „Moldova Poate”, acuzând Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) că desfășoară o campanie mascată cu fonduri publice. Potrivit edilului, materiale de promovare, precum ziare de partid și bannere, au fost deja distribuite și afișate în mai multe localități din țară, înainte ca procedurile legale să fie finalizate.

„CEC, instituțiile responsabile și mass-media păstrează tăcerea și par să servească interesele PAS, în timp ce această campanie mascată continuă nestingherită”, a declarat Ceban.

El a mai menționat că sloganul „Moldova Poate” a fost folosit inclusiv în cadrul evenimentelor dedicate Zilei Europei din Piața Marii Adunări Naționale, considerând acest gest contrar valorilor europene.

Primarul a avertizat că va recurge la „toate mijloacele legale și, dacă va fi necesar, imposibile” pentru a stopa aceste practici și a cere aplicarea de sancțiuni.

Contactat pentru un punct de vedere, Sergiu Bejenari, purtătorul de cuvânt al fracțiunii PAS din Consiliul Municipal Chișinău, a respins acuzațiile, afirmând că, de fapt, Ion Ceban este cel care utilizează „sute de milioane din bugetul municipal după bunul plac” pentru acțiuni de imagine, cum ar fi concertele și publicațiile electorale.

Bejenari a subliniat că toate materialele PAS respectă cadrul legal, fiind însoțite de informații privind tipografia, tirajul și sursa de finanțare, iar rapoartele sunt transmise periodic autorităților.

„Primarul Ceban are probleme serioase în administrația locală și încearcă să manipuleze opinia publică prin minciuni lansate pe rețelele sociale”, a concluzionat acesta.

Distribuie articolul: