Este un lucru foarte cunoscut faptul că atunci când sunt copii, băieții au nevoie de mai multă încredere și de libertate să facă singuri lucrurile, iar fetele au nevoie de grijă și protecție.  Modul de adresare și comportamentul față de ei se răsfrâng asupra dezvoltării comportamentale, iar prea multă libertate sau prea multă protecție destabilizează dezvoltarea lor armonioasă.

Unii părinți sau chiar profesori folosesc de multe ori expresii negative sau needucative, care îi afectează pe copii în moduri foarte profunde, atât de profunde încât întreaga lor viață de adult va fi construită după acel tipar.

Nu faci nimic cum trebuie!

Este una dintre cele mai puternice expresii adresate copiilor, deoarece va avea întotdeauna impresia că nu este demn de a face lucrurile corect, va avea mereu sentimente de vinovăție, va eșua adesea nu din lipsă de abilități, ci pentru că se teme că i-ar ieși un lucru greșit, iar inițiativa și creativitatea vor fi inhibate iremediabil.  În educația alternativă, este mai constructiv pentru copil să folosim mai des expresii de genul „este absolut normal să greșești câteodată”.  Greșelile sunt firești în dezvoltarea copilului, iar ele trebuie privite ca pe oportunități de a învăța“, explică psihologul.

Nu mai urla! Ridică-te imediat de jos!

Copilul trebuie învățat să-și cunoască emoțiile, să și le înțeleagă și să le poată gestiona în moduri sănătoase , atât pentru el, cât și pentru cei din jur.  Când copiii au crize de nervi, ei nu sunt suficienți de maturi încât să știe cum trebuie să le gestioneze mai bine, iar în loc să țipăm la ei și să agravăm cearta, am putea folosi mai des expresii de genul „este normal să ai emoții negative/rele; hai să vedem cum le putem transforma împreună în emoții pozitive/plăcute“.  În acest fel, copiii vor

învăța mai repede cum să le accepte și cum să răspundă adecvat atunci când le vor recunoaște ca parte integrantă a dezvoltării lor, spune psihologul.

Nu te mai saturi, mereu vrei şi vrei

„Unii părinți sau chiar profesori le inhibă, poate de cele mai multe ori fără să conștientizeze, dorința copiilor de a-și dori mai mult de la ei și de la viață.  Atunci când vor mai mult, de regulă li se reproșează că sunt egoiști, răi sau răsfățați, iar în timp, copiii vor învăța mai degrabă să renunțe sau să se resemneze.  Nu e nimic rău în a-ți dori mai mult de la tine și de la viață, iar copilul poate fi educat în acest spirit, dar să știe să facă diferența dintre lăcomie și generozitate.  ducaţia pozitivă îi încurajează pe copii să-şi exprime dorinţele într-un mod respectuos faţă de ceilalţi, iar expresia care-l va ajuta să se dezvolte mai bine, poate fi: Este normal să vrei mai mult, asta înseamnă că trebuie să munceşti să ai.  Atunci când integrăm mesaje pozitive, proactive în educația copiilor, în fapt îi încurajăm pe termen lung să-și descopere și să-și valorifice resursele interioare, astfel încât să devină, peste ani, adulți cu o viață echilibrată și armonioasă”, conchide psihologul.

Distribuie articolul: