Echipa Națională feminină de fotbal a Republicii Moldova a ieșit învingătoare în meciul din 10 noiembrie, pe stadionul Zimbru, cu adversarele din echipa Azerbaidjanului. Fetele au marcat trei goluri în poarta adversarelor, înregistrând un scor de 3:1.

Aceasta este prima victorie a Naționalei moldovenești în preliminariile Campionatului European din 2021. Fetele antrenate de Eduard Blănuță au învins Azerbaidjan, cu 3:1. Jucătoarea din R. Moldova, Carolina Țabur a deschis scorul în minutul 24, marcând primul gol.

Ulterior, Alina Dorofeeva, adversara din echipa Azerbaidjanului, a egalat pe finalul primei reprize, în minutul 49. După pauză, în minutul 49 și 62, Natalia Munteanu, a marcat două goluri în poarta adversarelor, tricoloarele ieșind învingătoare.

Următoarele două meciuri vor fi jucate de echipa din Moldova cu Polonia și Spania, în primăvara 2020.