Membrul Comisiei Electorale Centrale, Vadim Filipov, afirmă că este supus presiunilor din partea colegilor pentru a lua decizii împotriva voinței sale. „Consider aceste acțiuni drept tentative de intimidare și influențare a pozițiilor mele exprimate în cadrul CEC, la examinarea anumitor subiecte”, a declarat el la începutul ședinței de vineri.

 

„În calitatea mea de membru al Comisiei Electorale Centrale, se întreprind în repetate rânduri acțiuni care depășesc limitele unei colaborări colegiale, care contravin Regulamentului de activitate al Comisiei, precum și Codului Electoral. Consider aceste acțiuni drept o formă de influență necorespunzătoare.

Le percep ca tentative de intimidare și de influență asupra mea, în legătură cu pozițiile pe care le exprim în cadrul Comisiei Electorale Centrale la examinarea anumitor subiecte.

Solicit încetarea imediată a oricăror acțiuni care depășesc limitele prevăzute de Regulamentul Comisiei, de Codul Electoral și de normele bunului-simț”, a declarat acesta.

Ca reacție la acuzații, președinta CEC, Angelica Caraman, a subliniat că prezența observatorilor și a celorlalți participanți la ședință reprezintă un aspect pozitiv, deoarece garantează transparența procesului decizional.

 

 

Distribuie articolul: