Ieri, Sheriff a făcut mare spectacol pe stadionul Santiago Bernabeu, a câștigat-o pe multiplă campioană Real Madrid. Fotbaliștii s-au întâlnit la 22:00 cu celebrul club din Spania, în cadrul grupei D.

Meciul s-a încheiat cu 2-1 în favoarea echipei din Moldova, scor neașteptat de întreaga lume. Cine s-ar fi gândit că Sheriff Tiraspol ar putea detrona legendara Real Madrid aflată în topul performanțelor pe terenul de fotbal?

Scorul a fost deschis de uzbekul Jasurbek Yaxshiboyev care a marcat în minutul 25 cu o lovitură de cap după o nouă centrare a lui Cristiano. Și Real Madrid a marcat în minutul 64 prin Karim Benzema în minutul din penalty, egalând scorul 1-1.

În minutul 72, suporterii de pe Bernabeu au amuțit, după ce Bruno a reușit să marcheze golul de 1-2, anulat în cele din urmă, pe motiv de offside.

În minutul 90 a fost marcat cel mai spectaculos gol, care a ridicat toți moldovenii în picioare. Scorul final e 2-1.

Sheriff Tiraspol ocupă primul loc în Grupa D a Ligii Campionilor, după primele două etape, cu maximum de puncte.

Omul meciului a fost desemnat portarul echipei din Moldova, Giorgos Athanasiadis, după ce a blocat nenumărate șuturi periculoase pe poartă, fiind la post de fiecare dată când madrilenii au reușit să trimită pe spațiul porții.

Reamintim că la 15 septembrie curent, Sheriff Tiraspol, campioana R. Moldova la fotbal, a învins în primul său meci din istorie în grupele Ligii Campionilor, cu scorul de 2-0, formația Șahtar Donețk, vicecampioana Ucrainei.