Meci cu surprize pentru Naomi Osaka la Australian Open. Partida dintre nipona Osaka și Ons Jabeur, care a durat mai puțin de 80 de minute, a fost marcată de un eveniment inedit. În setul al doilea, la scorul de 3-2 pentru jucătoarea din Japonia, un fluture s-a așezat pe piciorul lui Naomi, în timp ce aceasta se pregătea să servească.

Nipona a luat fluturele cu grijă și a încercat să-l elibereze lângă teren, însă acesta a revenit, de data aceasta așezându-se chiar pe fața jucătoarei.

„Noul talisman al lui Naomi Osaka?”, a fost reacția Women’s Tennis Association, pe Twitter.

Partida s-a reluat rapid, Naomi Osaka (3 WTA) s-a calificat în optimile de finală ale Australian Open, vineri dimineață, după ce a trecut rapid de Ons Jabeur (30 WTA), scor 6-3, 6-2. Sportiva din Japonia va avea o misiune mai dificilă în optimi, unde o va întâlni pe iberica Garbine Muguruza (14 WTA).

Sursa: Digisport.ro