Gruparea criminală Șor își continuă strategia de influențare a alegerilor parlamentare din acest an, mobilizând din nou preoți ai Mitropoliei Moldovei. Potrivit jurnaliștilor, ONG-ul Evrazia, fondat de Nelli Parutenko, fosta contabilă a lui Ilan Șor, organizează noi „pelerinaje” pentru clerici.

 

De această dată, preoții vor călători în Serbia, în perioada februarie-martie, pentru a participa la acțiuni coordonate de gruparea criminală, scrie Deschide.md

Jurnaliștii scriu că discuțiile au fost purtate în mare secret și doar față în față, iar organizatorii au selectat preoți din diverse raioane ale R. Moldova. Se pune un accent deosebit pe cei care au călătorit în Rusia anul trecut, în timp ce preoții care s-au opus sunt supuși intimidărilor pentru a nu divulga aceste planuri.

Modul de operare este similar cu cel folosit pentru organizarea pelerinajelor la Moscova, dinaintea scrutinului prezidențial și al referendumului privind aderarea R. Moldova la UE. Atunci, clericii se întorceau cu carduri PSB și promisiuni de „ajutor financiar”.

Totuși, gruparea a adus câteva modificări pentru a proteja mai bine preoții de posibilele sancțiuni legale. Astfel, preoții vor călători alături de „voluntari de încredere”, care vor deschide conturi bancare în Federația Rusă pentru a facilita transferurile financiare către clerul din R. Moldova.

Aceste măsuri de precauție au fost luate după ce, în 2024, mai mulți preoți ai Mitropoliei Moldovei au fost investigați de autorități pentru primirea de fonduri din Rusia. Unii dintre aceștia ar fi călătorit în regiunea transnistreană pentru a ridica bani de pe conturi deschise la „Promsveazbank”, o bancă rusă aflată sub sancțiuni internaționale.

Episcopul de Soroca și Drochia, Ioan Moșneguțu, purtător de cuvânt al Mitropoliei Moldovei, a declarat că nu cunoaște detalii despre acest proiect de pelerinaj în Serbia și a subliniat că Mitropolia nu este implicată în organizare.

Distribuie articolul: