Călătorii vor putea primi până la 36.000 de lei, în cazul în care operatorul de zbor pierde bagajul. În plus, compensațiile pentru întârzierea curselor vor crește până la 22.000 de lei.

Noile reglementări au fost aprobate de deputați în prima lectură. Potrivit parlamentarilor, majorarea sumei minime a asigurării va oferi o protecție financiară sporită pasagerilor în caz de accidente, pierdere, distrugere sau deteriorare a bagajelor, trimiterilor poștale și mărfurilor, scrie realitatea.md.

Autorii documentului propun majorarea cuantumului minim al asigurării de răspundere civilă față de pasageri în cazul unor posibile daune. Inițiativa legislativă a fost elaborată de Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, în colaborare cu Autoritatea Aeronautică Civilă.

Noile prevederi se vor implementa în contextul aplicării dispozițiilor din Convenția de la Montreal din 1999, la care Republica Moldova este parte. Documentul prevede revizuirea periodică a compensațiilor, în conformitate cu factorul inflației, determinat la nivel internațional.

Reglementările urmează să fie aprobate și în a doua lectură și vor intra în vigoare după publicarea în Monitorul Oficial.

Distribuie articolul: