Liderul transnistrean Vadim Krasnoselski îl acuză pe fostul președinte Igor Dodon că ar fi blocat funcționarea formatului de negocieri „5+2”, declarațiile fiind făcute pe 10 februarie la Tiraspol.

Potrivit lui Krasnoselski, formatul „5+2” nu mai funcționează de mai mulți ani, iar responsabilitatea pentru acest blocaj i-ar reveni lui Igor Dodon în perioada în care acesta deținea funcția de șef al statului, transmite  newsmaker.md.

El a invocat evenimentele din octombrie 2019, susținând că reprezentantul politic al lui Dodon ar fi refuzat să semneze documentul final al reuniunii permanente în formatul „5+2” de la Bratislava, iar ulterior ar fi procedat similar și la o reuniune de la München.

Krasnoselski a mai afirmat că, în anii următori, procesul de negocieri nu a fost reluat, deși ar fi existat timp suficient pentru acest lucru înainte de declanșarea războiului din Ucraina.

În opinia sa, invocarea exclusivă a conflictului militar drept motiv pentru imposibilitatea reunirii formatului „5+2” ar ignora faptul că, timp de doi-trei ani anteriori războiului, negocierile nu au fost relansate. Liderul de la Tiraspol a calificat această situație drept un refuz de a se așeza la masa negocierilor, care ar fi dus, în lipsa dialogului, la presiuni economice, politice și sociale asupra regiunii transnistrene.

Reacția lui Igor Dodon

Igor Dodon a declarat pentru Newsmaker că, pe durata mandatului său prezidențial, dialogul dintre Chișinău și Tiraspol a fost constant, iar întâlnirile dintre părți au avut un caracter substanțial.

Potrivit lui Dodon, formatul „5+2” reprezintă singurul mecanism recunoscut internațional care, timp de decenii, a menținut reglementarea transnistreană în cadrul politico-diplomatic și a prevenit escaladări periculoase.

El a subliniat că a susținut acest format atât în perioada în care era președinte, cât și ulterior, din opoziție, și că acesta ar trebui reactivat pe deplin, prin reluarea activității regulate și discutarea tuturor parametrilor reglementării, cu adoptarea unor decizii concrete în beneficiul populației de pe ambele maluri ale Nistrului.

Liderul PSRM a mai afirmat că transformarea procesului de negocieri într-un schimb de acuzații este neconstructivă. În opinia sa, în timpul mandatului său, dialogul a fost viu și multilateral, negociatorii și grupurile de lucru activând constant, cu menținerea contactelor cu mediatorii și observatorii internaționali, inclusiv prin canale politice directe și întâlniri la nivel de lideri. Această regularitate ar fi permis, potrivit lui Dodon, menținerea situației sub control chiar și în condițiile unor poziții divergente.

Totodată, Igor Dodon a declarat că, în prezent, dialogul dintre Chișinău și Tiraspol este practic inexistent. PSRM pledează pentru reluarea consultărilor regulate și pentru pregătirea unor discuții privind parametrii reglementării politice în cadrul formatului „5+2”. În opinia sa, lipsa revitalizării acestui mecanism ar avea consecințe negative atât pentru Chișinău și Tiraspol, cât și pentru cetățeni, subliniind necesitatea unei strategii reale și bine gândite de reintegrare, elaborată la Chișinău.

Știrea integrală o puteți citi pe newsmaker.md.

Distribuie articolul: