Ieri, naționala Moldovei la futsal s-a confruntat cu Germania scor 3-3. Tricolorii s-au clasat pe primul loc și au câștigat turneul internațional Sportstadt Düsseldorf Futsal-Cup”. Astfel fotbaliștii au adus încă o cupă acasă cu care ne putem mândri!

După ce au obținut o victorie frumoasă cu Suedia, tricolorii au remizat cu reprezentativa Germaniei într-un meci dramatic.

Discipolii antrenorului Vladimir Vusatîi au avut puterea să revină, după ce pierdeau cu un scor de 3-0 de la echipa gazdă.

Din lotul național al Moldovei a făcut parte portarul Oleg Chitoroagî și Igor Iovu și jucătorii de teren: Cristian Crasnov, Constantin Nița, Marin Stan, Andrei Negara, Constantin Burdujel, Andrian Lașcu, Lilian Guțu, Cristian Obadă, Sergiu Tacot, Leonid Podlesnov, Victor Negara, Constantin Gurjui. Antrenorul principal: Vladimir Vusati.

Iar din cel al Germaniei: Pavlos Wiegels, Christopher Wittig, Suad Ak, Dennis Özturk, Vidoje Matic, Manuel Fischer, Michael Meyer, Philipp Pless, Muhammet Sozer, Malik Hadziavdic, Onur Saglam, Fouad Aghnima, Mert Sipahi, Tarik Hadziavdic. Antrenorul principal: Marcel Loosveld.

Scorul a fost egalat de către Sergiu Tacot, în minutul 23, Cristian Obadă, în minutul 35 și Andrian Lașcu în minutul 37.

În porta Moldovei au marcat: Michael Meyer, în minutul 17, Manuel Fischer, în minutul 22 și Suad Ak în minutul 23.

Astfel după scorul obținut în timpul turneului și punctele acumulate, moldovenii și-au asigurat prima poziție în clasament, acumulând 4 punct, pe când Suedia 3, iar Germania 1 punct.