Primarul Chișinăului, Ion Ceban, a făcut bilanțul primelor 100 de zile ale Cabinetului condus de Alexandru Munteanu și a tras concluzii critice.

 

Potrivit primarului Capitalei, Guvernul pe care PAS l-a prezentat drept unul „salvator” al economiei a demonstrat, în realitate, „o incapacitate totală de a gestiona treburile statului” și nu a făcut decât să agraveze problemele existente ale țării, transmite rupor.md.

Principala țintă a criticilor a fost politica financiară a Cabinetului. Ion Ceban a subliniat că noul Guvern a eșuat în negocierile cu Fondul Monetar Internațional, ceea ce a obligat Moldova să contracteze credite mai scumpe și a dus la creșterea datoriei publice.

„Acest Guvern s-a remarcat prin adoptarea unui buget în care sumele pentru confortul personal al guvernanților sunt aproape egale cu volumul investițiilor pentru anul 2026. Nu au găsit bani pentru sprijinirea fermierilor și majorarea salariilor profesorilor, dar pentru confortul funcționarilor de rang înalt au existat resurse”, a declarat edilul.

Un capitol aparte al raportului a fost dedicat situației din energetică. Ceban a acuzat Cabinetul de incapacitatea de a proteja cetățenii și de a obține prețuri corecte la resursele energetice. În opinia sa, tergiversarea reducerii tarifelor la gaz reprezintă „un furt din buzunarele cetățenilor”, întrucât prețurile din Moldova rămân foarte ridicate. De asemenea, primarul a invocat pasivitatea autorităților în contextul majorării tarifelor la energia electrică și al reducerii concomitente a compensațiilor.

Ceban a criticat dur și inițiativele administrative ale Guvernului condus de Alexandru Munteanu, în special reforma administrației publice locale.

„Scopul real al acestei reforme este asigurarea controlului politic al PAS asupra autorităților locale și lichidarea a 600 de primării. În plus, procesul de reevaluare a proprietăților va duce doar la creșterea și mai mare a presiunii fiscale asupra cetățenilor”, a afirmat Ion Ceban.

Totodată, primarul a menționat întârzierea punerii în funcțiune a liniei electrice Vulcănești–Chișinău și eșecul comunicării autorităților în timpul întreruperilor de curent. Ca exemplu de neputință managerială, Ceban a indicat promisiunea, în opinia sa neonorată, de reducere a salariilor funcționarilor: remunerațiile de 100.000 de lei au fost lăsate „la discreția acelorași persoane de rang înalt”. În concluzie, edilul consideră că primele 100 de zile au demonstrat că Guvernul Munteanu s-a dovedit a fi doar încă un Executiv slab din istoria Republicii Moldova.

Distribuie articolul: