O femeie de 53 de ani a fost internată în stare gravă la spital, după ce ar fi fost stropită cu o substanță inflamabilă și incendiată de soțul său. Cazul a avut loc în dimineața zilei de 25 iunie, în sectorul Buiucani al capitalei.

Potrivit Poliției, oamenii legii au fost alertați despre un caz grav de violență în familie. Ajunși la fața locului, aceștia au stabilit preliminar că, în urma unui conflict izbucnit între soți, un bărbat de 64 de ani și-ar fi stropit soția cu o substanță inflamabilă, după care i-ar fi dat foc.

Femeia a fost transportată de urgență la spital, unde primește îngrijiri medicale, prezentând arsuri pe suprafața corpului.

În timpul intervenției, bărbatul ar fi încercat să-și provoace singur leziuni, însă a fost oprit de polițiști.

Suspectul, eliberat din detenție în urmă cu 20 de zile, a fost reținut pentru 72 de ore. Pe caz a fost pornită o cauză penală pentru tentativă de omor, iar ancheta este în desfășurare.

Distribuie articolul: