Luptătoarea din R. Moldova Anastasia Nichita a devenit campioană europeană printre senioare. Lupta a avut loc la Roma, Italia, unde moldoveanca a învins-o pe sportiva din Bulgaria Bilyana Zhivkova Dudova. Scorul final este de 5-4.

Sportiva, în vârstă de 20 de ani, a luat aurul la Campionatul European de lupte. În ultimul act al categoriei de greutate 59 kg Anastasia Nichita s-a confruntat cu bulgăroaica Bilyana Dudova, în vârstă de 22 de ani. Într-o luptă la limite, moldoveanca a învins cu scorul de 5-4. Anastasia a fost condusă cu 2-4 până în ultimele secunde.

Alte două luptătoare din R. Moldova, Emilia Cîrîcu Budeanu (50 kg) și Mariana Drăguțan (55 kg) s-au clasat pe locul 5.

Luptătoarea Anastasia Nichita este antrenată de Tudor Cîrlan. Aceasta este prima medalie de aur obținută în competițiile de seniori, așa cum la campionatele din 2019, desfășurate la București, sportiva a luat bronzul.

Anastasia Nichita este multiplă campioană europeană și mondială printre cadeți, juniori și tineret. În 2019, ea a ocupat locul 5 la campionatele mondiale de seniori, organizate la Nur-Sultan, în Kazahstan, performanță care i-a adus calificarea la Jocurile Olimpice din acest an de la Tokyo.