În decurs de câteva zile, ruta feroviară Roșiori-Radomirești, situată în sudul României, a fost scena unor incidente grave. La începutul săptămânii, un tren cu 89 de pasageri a fost cuprins de flăcări, fiind necesară o evacuare de urgență.

Două zile mai târziu, un alt accident a avut loc, soldându-se cu moartea unui om, după ce două garnituri de marfă s-au ciocnit. Ieri dimineață, o locomotivă s-a defectat, iar pasagerii au fost nevoiți să aștepte zeci de minute în frigul pătrunzător, transmite Digi24.ro.

Imaginile, surprinse de un moartor cu doar câteva clipe înainte de tragedie, în care șeful de tren de 60 de ani și-a pierdut viața, au șocat întreaga țară. În prezent, peste 100 de muncitori lucrează la refacerea liniilor de cale ferată, iar pentru a accelera procesul, au fost aduse utilaje din București.

Între timp, criminaliștii continuă cercetările pentru a stabili cauzele exacte ale accidentelor. Călătorii sunt tot mai îngrijorați de siguranța rutei. Unii dintre ei au relatat temerile lor legate de infrastructura feroviară veche și necorespunzătoare, comparând starea actuală a traverselor cu cele din timpul regimului Ceaușescu.

În aceleași zile, au avut loc și alte incidente, cum ar fi un tren care a fost cuprins de flăcări pe ruta București Nord-Deva, iar un alt tren, pe ruta Videle-Gălăteni, a rămas blocat în ger, pasagerii fiind nevoiți să aștepte în condiții extrem de reci. În ciuda acestor accidente, autoritățile au reușit să evacueze pasagerii în siguranță. Totuși, temerile călătorilor rămân tot mai mari.

Distribuie articolul: