Locuitorii din Cotiujenii Mari, raionul Șoldănești, satul natal al regretatului umorist Gheorghe Urschi, îl păstrează în memorie cu emoție și profund respect. Pentru ei, Urschi nu a fost doar un artist cunoscut, ci și un om al satului, apropiat de comunitate și de tradițiile locului.

 

Rudele regretatului Gheorghe Urschi spun că vor să-l țină minte așa cum l-au văzut recent: fericit, înconjurat de oameni veniți să-l felicite. Acasă însă, spun apropiații, era un om mai degrabă serios, profund, diferit de imaginea de pe scenă, transmite tvrmoldova.md.

Raisa Leporda, sora lui Gheorghe Urschi: „Ne îndruma în toate… Ne-a transmis și nouă această dragoste. Ne duceam îl vizitam… Au trecut 15 ani de la acel AVC.”

În comuna natală, Școala de Muzică îi poartă numele. Acolo, peste 60 de elevi învață să cânte la cinci instrumente muzicale, ghidați de profesori care l-au cunoscut personal și care duc mai departe spiritul și valorile sale.

Sătenii își amintesc că Gheorghe Urschi îi aduna adesea pe toți la Casa de Cultură, unde organiza concerte și întâlniri cu publicul. Filmele regizate de el erau prezentate în premieră chiar aici, în sat, pentru că poveștile sale erau inspirate din viața oamenilor locului.

Distribuie articolul: