Parlamentul a aprobat în a doua lectură un proiect de lege ce urmărește întărirea securității energetice a țării, inclusiv în regiunea transnistreană, și accelerarea liberalizării pieței gazelor naturale. Printre modificări se numără și introducerea tarifelor unice pentru distribuția gazelor naturale pe întreg teritoriul Republicii Moldova, scrie UNIMEDIA.

 

„Autorii au propus un mecanism de aplicare a unui tarif uniform pentru distribuția gazelor naturale în Republica Moldova. Acesta va permite  Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE) să adopte cadrul normativ metodologic și să aprobe tarife de distribuție unice în funcție de nivelele de presiune a rețelelor de distribuție, valabile pe întreg teritoriul Republicii Moldova. Astfel, furnizorii vor avea posibilitatea să își extindă activitatea.

Acest lucru se va întâmpla în condițiile în care va fi simplificată logistica furnizării gazelor naturale și vor fi create condiții mai competitive de achiziționare a gazelor naturale pentru consumatorii finali. Totodată, consumatorii finali vor putea să încheie un acord cu furnizorii care va permite reeșalonarea plăților.

Modificările legislative se mai referă la mecanismul de constituire, în continuare, a stocurilor obligatorii de gaze naturale, care se propune a fi de 15 % din consumul mediu anual și va fi exercitat de către toți furnizorii de gaze. Mai mult decât atât, va fi introdus un nou mecanism prin care ANRE să poată desemna o entitate care livrează gaze naturale în regiunea transnistreană, inclusiv prin constituirea stocurilor de 15 % pentru acoperirea consumului minim necesar.
Potrivit datelor statistice, în Republica Moldova sunt peste 830 000 de consumatori finali de gaze naturale, dintre care 16 000 nu sunt casnici”, se arată în comunicatul emis de Parlament.

Distribuie articolul: