Artistul rus Macan nu va mai susține concertul programat pentru miercuri, 19 februarie, la Chișinău. Organizatorii au anunțat o nouă dată pentru eveniment, 3 martie 2025, însă fără a oferi detalii suplimentare.


Pe o rețea de socializare, artistul a explicat că schimbarea datei a fost cauzată de probleme de sănătate.


Anterior, organizația Stop Russian Aggression a cerut anularea concertului, având în vedere că pe 24 februarie 2025 se vor împlini trei ani de la invazia Rusiei în Ucraina. Aceștia au făcut apel către autoritățile competente, inclusiv Serviciul de Informații și Securitate, pentru a interzice concertul și a-l declara pe Macan persoană indezirabilă în Republica Moldova.

Macan face parte dintre artiștii care inițial au evitat să comenteze despre războiul din Ucraina, însă ulterior și-a exprimat public sprijinul pentru autoritățile ruse și ar fi afișat drapelul Rusiei în timpul unor concerte.

Distribuie articolul: