Cătălina Ponor are 29 de ani și este o gimnastă română, care a reușit de-a lungul timpului performanțe remarcabile în acest domeniu. Tânăra a participat la zeci de concursuri, iar mai nou a impresionat și la Campionatul European de Gimnastică desfășurat la Cluj, acolo unde a obținut medalia de aur, lăsând juriul cu gura căscată după evoluția sa.

Cătălina a câștigat pentru a cincea oară aurul european la bârnă, fiind lider absolut din acest punct de vedere. Anterior, tot ea deținea și recordul de patru medalii. Media cu care românca s-a făcut remarcată în acest an este de 14.566, iar Larisa Iordache, o altă gimnastă cunoscută, de peste Prut a terminat pe locul 3 în finală și a obținut medalia de bronz.

Ambele gimnaste au fost felicitate de Nadia Comăneci, emoțiile fiind duble pentru cele două concurente.

capture-20170424-103235

Cătălina Ponor mai are în palmares alte nouă medalii la concursuri și campionate, atât din țară, cât și de peste hotare. Evoluția Cătălinei din finala Campionatului European de Gimnastică o puteți vedea mai jos: