Weekendul ce vine îţi aduce evenimente la care te sfătuim sa mergi. Cinematograful Odeon te invită la Festivalul Internaţional de Film Documentar „Cronograf”, Teatrul Luceafărul vă aşteaptă cu o premieră, iar cluburile din capitală au invitaţi de peste hotare.

Vineri, 11 mai

Cinematograful Odeon, 10 – 15 mai
Festivalul Internaţional de Film Documentar „Cronograf”
SecțiunecadRO
11:00 Fericiri (România) 26 min
11:30 Ionică și Dacia lui (Moldova) 28 min
12:00 „7 etnii la Marea Neagră” (România) 56 min
Secțiunea Principală
14:00 Scris de Serghei Dovlatov (Rusia) 52 min
15:00 Eross – povestea unei recuperări (Ungaria ) 85 min
16:40 Istoria lui Leonid (Germania, Ucraina) 19 min
17:00 Eclipsă solară (Republica Cehă) 82 min
18:30 Perestroika mea (SUA) 87 min
20:00 Ramin (Letonia, Georgia) 58 min

Biblioteca Municipala Hasdeu, ora 14:00
Jurnalista şi publicista Raia Rogac lansează cartea „Punţi de suflet”
Palatul Naţional, ora 18:00
Concert „Muzică şi modă”
Filarmonica Naţională, ora 18:00
Concertul de gală al Festivalului „Sax Story”
Teatrul Luceafărul, ora 18:00
Premiera spectacolului „Consumatorul de onoruri” de Andrei Strâmbeanu
Teatrul A.P.Cehov, ora 18:30
Spectacolul „Senzaţii tari” după Cehov
Club Albion, 19:00
Concert „Chemarea străbunilor” susţinut de formaţia „God”
JazzCafe44, ora 21:00
Concert al chitaristului francez Patrick Khalifa alias „Docteur Schlomo”
Club Drive
Dj Magnum

Sâmbătă, 12 mai

Cinematograful Odeon, 10 – 15 mai
Festivalul Internaţional de Film Documentar Cronograf
Secțiunea cadRO
11:00 Aproape de cer (Germania, România) 97 min
12:30 Gutuiul japonez (România) 21 min
Secțiunea Principală
14:00 Scrisoare tatei (Serbia, Marea Britanie) 48 min
15:00 Magda, dragostea și cancerul (Polonia) 52 min
16:00 Oameni din lemn (Belarus) 26min
17:00 Viața, un drum departe (Franța) 81 min
18:30 Cash and Marry (Austria, USA, Serbia) 76 min
20:00 Abendland (Austria) 90 min

Gin Do & Contrabass, ora 16 :00
Teatrul Spălătorie prezintă performance-ul lui Bogdan Georgescu „ROGVAIV”
Teatrul de pe Strada Trandafirilor, ora 18:00
Drama psihologică „În spatele uşilor închise” de J.P.Sartre
Teatrul Satiricus, ora 18:00
Premiera spectacolului „Carmen” după Prosper Merimee
Club Krysha
Dj Dima Motrosov

Duminică, 13 mai

Cinematograful Odeon, 10 – 15 mai
Festivalul Internaţional de Film Documenar „Cronograf”
Secțiunea cadRO
11:00 Piepturi goale și buzunare pline (România) 50 min
12:00 Doina groparilor (România) 56 min
Secțiunea principală
14:00 Noosfera (România) 55 min
15:00 Fericirea…pământul făgăduit (Franța) 94 min
17:00 Oile albastre (Spania) 28 min
17:30 Scrisoarea Sumnei (Israel) 54 min
19:00 Cu Fidel, orice s-ar întâmpla (Serbia) 45 min
20:00 Gagarinland (Rusia, Franta) 86 min

Teatrul Licurici, ora 11:00
Spectacolul „Jocuri Magice”
Teatrul de Operă şi Balet, ora 16:00
Opera „Bal Mascat” de Giseppe Verdi
Teatrul A.P.Cehov, ora 18:00
Specatcolul ” Să fiţi fericiţi” de Ludmila Ulitkaia
Club Albion, ora 21:00
Concert al trupei ruse „Слоны”

Internaţional

Bucureşti, 12 -19 mai
Se desfaşoară cea de-a 6 ediţie a Concursului Internaţional de Jazz

Bucureşti, Turbohalle, 12 mai ora 22:00
Xteria DANCE
prezinta Ministry of Sound cu UMEK, Nick Warren, Adrian Eftimie si Syos

 

 

Distribuie articolul: